7. 2. 2018

Novela zákona upravuje podmínky pro stáčení vína - řešením je BIB

Od prvního ledna roku 2018 vešla v platnost novela vinařského zákona, která značně omezuje stáčení vín z KEG sudů. Vláda se pro tuto novelu rozhodla, aby omezila falšování vín. Taková vína na náš černý trh přicházela především ze zahraničí a stát tak ročně přicházel o několik miliard korun. Tato situace vyústila v omezení stáčení z KEG sudů. Vinotéky a další prodejny, které dosud prodávaly stáčená vína z KEG sudů, musí hledat jinou alternativu. Naštěstí má situace, ve které se prodejci ocitli, i své řešení. Je jím BIB (bag in box).

Co jsou vína Bag in Box?

BIB je světově užívaný způsob distribuce vín. Víno je stočeno do speciálního plastového sáčku, který byl vyvinut speciálně pro tento účel a nezanechává žádnou příchuť nebo pachovou stopu. Po naplnění plastového vaku je odsán přebytečný vzduch a víno je uchováváno ve vakuu. Naplněný vak je uložen v silné kartonové krabici, jejíž stěny jsou ideální k reklamnímu potisku, který bude víno patřičně reprezentovat.

BIB je moderní způsob distribuce kvalitních vín, jejichž kvalita je srovnatelná se sudovými víny, ale zároveň je jejich cena příznivější než u vín prodávaných v lahvích.

Na první pohled nevzbuzuje balení vín BIB příliš důvěry. Málokterý člověk neznalý problematiky bude vědět, že to víno, které mu číšník do skleničky čepuje z krabice, je skutečně kvalitní, značkové víno, které si objednal.

BIB s sebou pro vinaře přináší mnohé výhody, které jim usnadní provoz, zvýší zisky a sníží náklady!

Díky tomu, že uvnitř je plastový sáček, lze víno z BIB vyčerpat ven do poslední kapičky. Navíc se díky uchovávání vína ve vakuu prodlouží trvanlivost načatého vína. 

Ani pokud nemáte rádi změny, nemusíte se BIB obávat. Jediná změna, kterou vaše provozovna pocítí je ta, že BIB mají max. 20l a jsou podstatně menší a lehčí než KEG sudy a dá se s nimi tedy mnohem lépe manipulovat. Také skladování BIB má oproti KEG sudům samé výhody. BIB lze skládat jednoduše na sebe a díky jeho rozměrům můžete využívat i malé prostory.

Čepování vína

Čepovat víno z BIB můžete manuálně i výčepním systémem. Pokud se rozhodnete pro výčepní systém, nesmíte zapomenout na speciální narážeč BIB VITOP, který slouží k propojení s  pumpou.  

Pro čerpání vína z BIB je možné použít dvě varianty pumpy:

Pneumatická pumpá FLOJET 5000-140, která je poháněná plynem, je první možností. Můžete využít čepovací plyny N2, CO2 nebo vzduchový kompresor. Druhou variantou je elektrická pumpa BevJet, u které postačí pouze zásuvka na 230V. Z pumpy již víno připojíme na výčepní kohout a můžeme začít čepovat.

Pro propojení budete potřebovat vhodný spojovací materiál. Pokud si nevíte rady, rádi Vám pomůžeme najít nejvhodnější řešení pro Vaši vinotéku. V případě zájmu jsme schopni provést i instalaci celého systému. Dotaz nebo poptávku zašlete na info@cesk.cz.

Schéma zapojení stáčecího zařízení pomocí plynové pumpy

V obrázku je použit narážeč BIB VITOP, pneumatická pumpa  FLOJET 5000-140 a výčepní kohout. Při použití této varianty můžete použít čepovací plyny N2, CO2 nebo vzduchový kompresor.

Schéma zapojení stáčecího zařízení pomocí elektrické pumpy

V obrázku je použit narážeč BIB VITOP, elektrická pumpa Flojet BevJet Compactvýčepní kohout. Více informací naleznete u jednotlivých produktů na webu CESK nebo na emailu info@cesk.cz.

 

Další články

Zařídíme cukrárnu od A do Z

13. 6. 2018
Ve svém oboru se pohybujeme už opravdu dlouho, proto nabízíme nejen dodávku samostatných zařízení, ale také návrhy, realizace či restyling celých...

Zázrak jménem filtrovaná káva 1. díl

10. 6. 2018
Filtrovaná káva je skvělá věc. Jde o kompromis kvality a ceny. Nepotřebujeme super drahý přístroj za několik tisíc, a přesto si můžeme připravit...

Dny otevřených dveří - Letní druhy zmrzliny z ovocných pyré

13. 4. 2018
Rádi bychom Vás pozvali na dny otevřených dveří naší provozovny v Brně. Budeme pořádat prezentaci "Letní druhy zmrzliny z ovocných pyré" ve...

Pozvánka na veletrh Gastrofest v Českých Budějovicích

9. 4. 2018
Tento týden nás můžete potkat od 12. do 14. dubna 2018 na veletrhu Gastrofest v Českých Budějovicích. Najdete nás v pavilonu T1, na stánku č. 81.
Copyright CESK 2018  |  Mapa webu